Diyabet Cerrahisi

TRANSİT BİPARTİSYON AMELİYATI
 
 
 
Günümüzde yaygın olarak uygulanmaya başlayan  tekniktir. Transit Bipartisyon ameliyatı ile Tip2 diyabet (şeker hastalığı) olan hastaların yanı sıra obez bireylerde de bu ameliyat tekniği uygulanabilir.
 
Diğer tüm ameliyatlardan farkı; cerrahi süresinin kısa olması, emilim bozucu işlem olmaması ve duedonumun (on iki armak barsağı) devre dışı bırakılmaması nedeni ile özellikle osteoporozu ve demir ekskliği olan bireylerde dahi tercih edilebilmesidir.
Bu ameliyat ile sleeve gastrektomi (mide küçültme) işlemine ek olarak, barsağın son kısmından itibaren 80-120 cm trietze (ince bağırsağın başlangıcı) doğru sayılır ve bu nokta işaretlenir. İşaretli alandan itibaren 150 cm daha sayılarak, ince barsaktan itibaren 230-270cm’den ince barsak kesilir. Kesilen ince barsak alt ucu mide bağlanır. İnce barsak üst ucu ise daha önceden işaretlenmiş olan, 80-120 cm bağlanır. Böylece yediğimiz gıdaların 1/3’ ü doğal  yol olan duedonum dan (on iki barsak) geçer. 2/3’ü ise mideye yapılan yeni bağlantıdan geçer.
 
Bu ameliyat ile obezite, tip2 diyabet (şeker hastalığı), Tansiyon, Kolesterol ve Metabolik yandaş hastalıklarda kontrol altına alınır.
 
 
İLEAL İNTERPOZİSYON
 
Ileal Interpozisyon
 
Metabolik cerrahi (şeker hastalığı)  ameliyatıdır. Bu ameliyatı diğerlerinden ayıran özellik temelde, ince barsaklarda yer değiştirme işlemidir.  İnce barsakların tamamından yiyecek geçişi mevcuttur.   Ameliyat, öncelikle hastanın vki ile ilişkili olarak midenin sol dış kısmını devre dışı bırakacak şekilde sleeve gastrektomi (mide küçültme) işlemi uygulanır. Daha sonra ince barsağın son kısmından 150-200 cm arasında ince barsak midenin baş kısmına taşınır. Böylelikle alınan gıda mideden sonra  ince barsağın son kısmına önce girer.
 
Bu işlem sonrasında Tip2 Diyabet (Şeker hastalığı), Tansiyon, Kolesterol ve metabolik olarak yandaş hastalıkları kontrol altına alınır.
İleal interpozisyon ameliyatının diğer ameliyatlardan avantajı nedir : İleal İnterpozisyon ameliyatı vitamin ve mineral emilim bozukluğu veya emilim kısıtlaması yapmaz. İleal İnterpozisyon ameliyatı olan hastalar ameliyattan üc gün sonra sıvı gıda alımına başlarlar. Altı ay dan sonra  yeme içme alışkanlığı normale döner .Vitamin veya mineral takviyesi almadan hayatlarını sürdürebilirler.
× WhatsApp!