Estetik Cerrahi

 
Plastik cerrahi, estetik ve rekonstrüktif cerrahi ile ilgilenir. Kozmetik cerrahi normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kişinin görünümünü ve kendini algılayışını geliştirir. Rekonstrüktif cerrahi; maksillofasiyal (çene ve yüz) cerrahi, kraniyofasiyal (baş ve yüz) cerrahi, mikro cerrahi, el cerrahisi, kaza cerrahisi, doğumsal malformasyonların (kusurlar) cerrahisi, yanık tedavisi gibi konuları içermektedir.
 
Estetik cerrahi ameliyat ve girişimlerinde; vücudun aslen normal olan organ ve bölümlerinin yeniden şekillendirilmesi gerçekleştirilir. Amaç; kişilerin özgüvenlerini artırmak ve kendileri ve çevresiyle daha iyi ilişkiler içinde bulunmalarını kolaylaştırmak hedeflenmektedir.
 
Rekonstrüktif cerrahi ameliyat ve girişimleri ile; travma, kanser, enfeksiyon ya da doğumsal yapı bozuklukları gibi nedenlerle normalliğini yitirmiş organ ve dokuların yeniden yapılanması ve işlevlerini kazanması hedeflenmektedir.
 
Bazı ameliyat ve girişimler ise hem rekonstrüktif yapılanma hem de estetik uyum amaçlarına hizmet edebilmektedir. Kanser nedeniyle alınan bir memenin yeniden yapılmasından sonra diğer memenin uyum amacıyla yukarı kaldırılması ya da küçültülmesi bu durumun en sık başvurulan örneklerindendir.
× WhatsApp!